How Victorian MPs voted on the Voluntary Assisted Dying Bill 2017

With just over a week to go, here's a quick overview of how the Victorian MPs voted on the matter of the Voluntary Assisted Dying Bill 2017.

In November 2017, Victoria was the first state to pass Voluntary Assisted Dying legislation, which was the result of a year long enquiry, followed by an Expert Ministerial Advisory Panel and more than 100 hours of parliamentary debate. 

 

Legislative Assembly - YES

MP Party MLA Electorate
Jacinta Allen Australian Labor Party Bendigo East
Daniel Andrews Australian Labor Party Mulgrave
Louise Asher Liberal Party Brighton
Roma Britnell Liberal Party South-West Coast
Joshua Bull Australian Labor Party Sunbury
Benjamin Carroll Australian Labor Party Niddrie
Christine Couzens Australian Labor Party Geelong
Liliana D'Ambrosio Australian Labor Party Mill Park
Stephen Dimopoulos Australian Labor Party Oakleigh
Luke Donnellan Australian Labor Party Narre Warren North
Paul Edbrooke Australian Labor Party Frankston
Janice (Maree) Edwards Australian Labor Party Bendigo West
Martin Foley Australian Labor Party Albert Park
Jane Garrett Australian Labor Party Brunswick
Judith Graley Australian Labor Party Narre Warren South
Danielle Green Australian Labor Party Yan Yean
Bronwyn Halfpenny Australian Labor Party Thomastown
Jill Hennessy Australian Labor Party Altona
Samuel Hibbins Victorian Greens Prahran
Geoffrey Howard Australian Labor Party Buninyong
Natalie Hutchins Australian Labor Party Sydenham
Emma Kealy The Nationals Lowan
Sonya Kilkenny Australian Labor Party Carrum
Sharon Knight Australian Labor Party Wendouree
Telmo Languiller Australian Labor Party Tarneit
Hong Lim Australian Labor Party Clarinda
Frank McGuire Australian Labor Party Broadmeadows
David Morris Liberal Party Mornington
Donato Nardella Australian Labor Party Melton
Lisa Neville Australian Labor Party Bellarine
Wade Noonan Australian Labor Party Williamstown
Martin Pakula Australian Labor Party Keysborough
Timothy Pallas Australian Labor Party Werribee
Brian Paynter Liberal Party Bass
Daniel Pearson Australian Labor Party Essendon
Jude Perera Australian Labor Party Cranbourne
Ellen Sandell Victorian Greens Melbourne
Robin Scott Australian Labor Party Preston
Suzanna Sheed Independent Shepparton
Rosalind Spence Australian Labor Party Yuroke
Nick Staikos Australian Labor Party Bentleigh
Louise Staley Liberal Party Ripon
Mary-Anne Thomas Australian Labor Party Macedon
Marsha Thomson Australian Labor Party Footscray
Vicki Ward Australian Labor Party Eltham
Gabrielle Williams Australian Labor Party Dandenong
Richard Wynne Australian Labor Party Richmond

Legislative Assembly - NO

MP Party MLA Electorate
Neil Angus Liberal Party Forest Hill
Bradley Battin Liberal Party Gembrook
Gary Blackwood Liberal Party Narracan
Elizabeth Blandthorn Australian Labor Party Pascoe Vale
Timothy Bull The Nationals Gippsland East
Neale Burgess Liberal Party Hastings
Anthony Carbines Australian Labor Party Ivanhoe
Robert Clark Liberal Party Box Hill
Peter Crisp The Nationals Mildura
Martin Dixon Liberal Party Nepean
John Eren Australian Labor Party Lara
Christine Fyffe Liberal Party Evelyn
Michael Gidley Liberal Party Mount Waverley
Matthew Guy Liberal Party Bulleen
David Hodgett Liberal Party Croydon
Marlene Kairouz Australian Labor Party Kororoit
Andrew Katos Liberal Party South Barwon
Timothy McCurdy The Nationals Ovens Valley
Lucinda McLeish Liberal Party Eildon
James Merlino Australian Labor Party Monbulk
Russell Northe The Nationals Morwell
Daniel O'Brien The Nationals Gippsland South
Michael O'Brien Liberal Party Malvern
John Pesutto Liberal Party Hawthorn
Timothy Richardson Australian Labor Party Mordialloc
Richard Riordan Liberal Party Polwarth
Deanne Ryall Liberal Party Ringwood
Stephanie Ryan The Nationals Euroa
Ryan Smith Liberal Party Warrandyte
Timothy Smith Liberal Party Kew
David Southwick Liberal Party Caulfield
Natalie Suleyman Australian Labor Party St Albans
Murray Thompson Liberal Party Sandringham
William Tilley Liberal Party Benambra
Heidi Victoria Liberal Party Bayswater
Nicholas Wakeling Liberal Party Ferntree Gully
Peter Walsh The Nationals Murray Plains
Graham Watt Liberal Party Burwood
Kim Wells Liberal Party Rowville

 

Legislative Council - YES

MP Party MLC District
Bruce Atkinson Liberal Party Eastern Metropolitan 
Philip Dalidakis Australian Labor Party Southern Metropolitan 
Samantha Dunn Victorian Greens Eastern Metropolitan 
Khalil Eideh Australian Labor Party Western Metropolitan 
Mark Gepp Australian Labor Party Northern Victoria Regon
Colleen Hartland Victorian Greens Western Metropolitan 
Gavin Jennings Australian Labor Party South-Eastern Metropolitan 
Shaun Leane Australian Labor Party Eastern Metropolitan 
Cesar Melham Australian Labor Party Western Metropolitan 
Jenny Mikakos Australian Labor Party Northern Metropolitan 
Edward O'Donohue Liberal Party Eastern Victoria 
Fiona Patten Australian Sex Party Northern Metropolitan 
Susan Pennicuik Victorian Greens Southern Metropolitan 
Jaala Pulford Australian Labor Party Western Victoria 
James Purcell Vote 1 Local Jobs Western Victoria 
Simon Ramsay Liberal Party Western Victoria 
Samantha Ratnam Victorian Greens Northern Metropolitan 
Harriet Shing Australian Labor Party Eastern Victoria 
Nina Springle Victorian Greens South-Eastern Metropolitan 
Jaclyn Symes Australian Labor Party Northern Victoria 
Gayle Tierney Australian Labor Party Western Victoria 
Mary-Anne Wooldridge Liberal Party Eastern Metropolitan 

 

Legislative Council - NO

MP Party MLC District
Melina Bath The Nationals Eastern Victoria 
Jeffrey Bourman Shooters &Fishers Party Eastern Victoria 
Rachel Carling-Jenkins Democratic Labour Party Western Metropolitan 
Georgina Crozier Liberal Party Southern Metropolitan 
Richard Dalla-Riva Liberal Party Eastern Metropolitan 
David Davis Liberal Party Southern Metropolitan 
Nazih Elasmar Australian Labor Party Northern Metropolitan 
Bernard Finn Liberal Party Western Metropolitan 
Margaret Fitzherbert Liberal Party Southern Metropolitan 
Wendy Lovell Liberal Party Northern Victoria 
Joshua Morris Liberal Party Western Victoria 
Daniel Mulino Australian Labor Party Eastern Victoria 
Craig Ondarchie Liberal Party Northern Metropolitan 
Luke O'Sullivan The Nationals Northern Victoria 
Inga Peulich Liberal Party South-Eastern Metropolitan 
Gordon Rich-Phillips Liberal Party South-Eastern Metropolitan 
Adem Somyurek Australian Labor Party South-Eastern Metropolitan 
Daniel Young Shooters & Fishers Party Northern Victoria 
Top